
Pregled naših obavijesti i aktivnosti
Javni prijevoz u Tuzli predstavlja jedan od ključnih segmenata svakodnevnog života građana,
omogućavajući im mobilnost unutar grada i šire regije. Efikasan i pristupačan javni prijevoz od
suštinskog je značaja za studente, radnike, penzionere i sve ostale kategorije stanovništva koje
zavise od autobuskih linija. Međutim, posljednjih godina cijene autobuskih karata kontinuirano
rastu, što izaziva nezadovoljstvo i burne reakcije javnosti. Posebno snažnu reakciju izazvalo je
posljednje povećanje cijena od 30% u januaru 2025. godine. Dok politički akteri prebacuju
odgovornost jedni na druge, građani zahtijevaju konkretna rješenja i odgovore na pitanja kako je
došlo do monopola u javnom prijevozu i zašto nema alternative.
Nekadašnja kasarna, današnji kampus Univerziteta u Tuzli. Da li idalje – četrnaest godina nakon što su prostorije bivše kasarne dodijeljene Univerzitetu, pomenute prostorije liče na Univerzitet ili na kasarnu?
16.02.2011. godine, zvanično je dodijeljena kasarna “Husein – kapetan Gradaščević” na korištenje Univerzitetu u Tuzli. Borba za kampus je trajala znatno dugo, i njen početak dolazi od 15.6.2007. godine. Ovog datuma, Omladinski pokret “Revolt” zajedno sa saradničkim organizacijama i studentima Univerziteta u Tuzli, pokreće kampanju pod nazivom “KASARNA STUDENTIMA”.Kroz zajednički rad Revolta, studentskih foruma i drugih nevladinih organizacija, pokrenuta je peticija kojom je skupljeno preko 8000 potpisa za formiranje kampusa. Zahtjevi za ovaj postupak dostavljeni su različitim nivoima vlasti – nadležnim, te nivoima koje je ova problematika direktno ili indrektno doticala: Parlamentarnoj skupštini BiH, Ministarstvu odbrane BiH, Uredu visokog predstavnika, Općinskim vijećima i načelnicima općina Tuzlanskog kantona te Ministarstvu obrazovanja, nauke kulture i sporta Tuzlanskog kantona.
Tadašnje prostorije Univerziteta u Tuzli nisu pokrivale potrebe količine studenata na različitim fakultetima Univerziteta u Tuzli. Dok su drugi bosanskohercegovački gradovi već na isti način postupili sa svojim bivšim kasarnama, u Tuzli je 2007. godine bilo neminovno pokrenuti borbu za apsolutno isti postupak. Zahtjevi su usmjereni na dodjelu prostorija bivše kasarne Univerzitetu, ali naravno, i adaptaciju tih prostorija u skladu sa potrebama rada fakulteta u okviru Univerziteta u Tuzli.
16.02.2011. Godine kasarna “Husein – kapetan Gradaščević” dodijeljena je Univerzitetu u Tuzli. S ponosom je dodijeljena radi poboljšanja kvaliteta obrazovanja studenata u Tuzli, te je time trogodišnja borba urodila plodom. Ipak, poboljšanje nije trebalo biti zaustavljeno na tome.
Zbog idaljeg nedostatka dovoljne količine prostorija Ekonomskog, Pravnog, Edukacijsko-rehabilitacijskog, Filozofskog, Farmaceutskog fakulteta, te zbog neadekvatnosti već postojećih prostorija kampusa, urađeno je projektno rješenje za obnovu i dogradnju kampusa. Za sprovođenje projekta su regulisane dozvole, te je navodno obezbijeđena potrebna količina sredstava. S pravom se postavlja pitanje, gdje je novoizgrađeni kampus Univerziteta u Tuzli?
16.02.2025. godine, kako izgleda kampus Univerziteta u Tuzli?
Kampanja “Kasarna studentima” je, po svemu sudeći usvojena od strane nadležnih, u bukvalnom smislu – kasarna studentima. I studenti 2025., kao i oni 2007. akademske godine uživaju obrazovanje u kasarni, teško rečeno u kampusu Univerziteta.
Kasarna studentima ili kampus studentima?
ReplyForward
Add reaction
|
Vikend smo proveli u Kladnju na treningu sa Tahirom Žustrom gdje smo obrađivali teme odnosa s medijima i javnostima, vještine javnog nastupa i alata komunikacije sa medijima i partnerima.
Kroz radionicu o društvenim mrežama i analizu dosadašnjeg rada kreirali smo strateški plan komunikacije, a naši aktivisti usvojili nova znanja u ovoj oblasti!
U periodu od 6. septembra do 5. oktobra imali smo priliku svjedočiti predizbornoj kampanji u Bosni i Hercegovini. Sami izbori nisu donijeli mnogo promjene, ali je kampanja, pored ustaljenih metoda, donijela i nove načine privlačenja pažnje birača. Stranke su po ko zna koji put koristile razne metode kupovine glasova i pritisaka na birače, ali smo vidjeli i veće prisustvo kandidata na drušvenim mrežama nego ranije. Koliko god da je pohvalno to što i stranke sa naših prostora konačno idu u korak sa vremenom, toliko su društvene mreže i zloupotrebljivane. To se najviše dalo primijetiti u periodu prije zvaničnog početka predizborne kampanje, kada su kandidati pokušali pronaći rupe u zakonu kroz koje se mogu provući i početi promociju svoje kandidature malo ranije od dozvoljenog. Neki su u ovom naumu uspjeli, dok su većinu nevladine organizacije koje se bave izborima u Bosni i Hercegovini uspjele “uhvatiti”, te su dobili zaslužene kazne. Njima možemo reći samo – više sreće drugi put! Osim kršenja zakona koji se tiču preuranjene kampanje, tokom ove predizborne kampanje imali smo priliku vidjeti još neke zanimljive situacije, a njih ćemo se dotaći u nastavku teksta.
Održana je ulična akcija povodom lokalnih izbora 2024!
Aktivisti i aktivistice Omladinskog pokreta Revolt sproveli su uličnu akciju distribuirajući promotivni materijal “Vaš glas, vaša odgovornost” te razgovarajući sa građanima o lokalnim izborima. Građane smo pitali da li znaju kada se održavaju izbori, planiraju li glasati, da li znaju kako prijaviti izborne nepravilnosti, kako provjeriti svoje biračko mjesto i koliko dobro poznaju proces glasanja. Više o uličnoj akciji pogledajte na našim društvenim mrežama!
10.10. Svjetski dan mentalnog zdravlja
Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine 10. oktobra kako bi se podigla svijest o važnosti mentalnog zdravlja i borbi protiv stigmatizacije koja ga često prati.
Naš zadatak je da potičemo zajednicu na pružanje podrške onima koji se bore sa mentalnim poteškoćama, da razbijamo stigmu da ne treba tražiti pomoć kada nam je potrebna, kako bismo preventirali veće poteškoće i tragedije koje se svakodnevno dešavaju.
Podsjećamo da briga o sebi nije znak slabosti, nego snage, te da besplatno psihološko savjetovalište u Tuzli postoji u Ateljeu Ismet Mujezinović svake srijede od 12-14h!