Stanu li svi problemi mladih u BiH u 1 metar kvadratni?!
Bosna i Hercegovina se već godinama suočava sa sa masovnim odlaskom pretežno mladog stanovništva. Samo u posljednjih 13 godina, BiH je izgubila dvanaest posto, ili oko 409.000 stanovnika, informacija je koju pokazuju podaci državne agencije za statistiku.
Koliko ova informacija boli donosioce odluka u našoj državi, pokazuje njihova neopisiva briga za mlade, u ovom slučaju, Kantona Sarajevo. Vlada KS je velikodušno odlučila sufinansirati skoro pa jedan cijeli metar kvadratni stanova koje su mladi, u želji da ostanu ovdje i doprinesu svojoj državi i zajednici, teško zarađenim novcem i u sred inflacije obezbijedili. Mizerni metar kvadratni fizičkog prostora koji je izdvojen za mlade, proporcionalan je prostoru koji se mladima daje i u mislima i planovima donosioca odluka, ali i količini brige i općih ulaganja u mlade u našoj državi; čitaj, briga o mladima ostaje samo na papiru.
Dobiti kredit u Bosni i Hercegovini, pogotovo kada ste mlada osoba, sve je teže i teže, a rješavanje stambenog pitanja tek nedosanjani san. Na cijene stanova utiču okolnosti koje se dešavaju mimo volje mladih ljudi. Na tržištu se kao kupci pojavljuju osobe koje imaju slobodna novčana sredstva, odnosno višak novca, na taj način stvarajući dodatnu potražnju za stanovima, a što posljedično diže cijene kvadratnog metra.
Visoke cijene su, razumljivo, destimulativne za mlade ljude, jer sve teže dolaze u priliku da mogu kupiti stanove budući da je inflacija prisutna u čitavoj regiji. Države se protiv inflacije bore dizanjem kamata na kredite kako bi inflaciju obuzdali, pa je to još jedan negativni trend koji se dešava, a ne pogoduje rješavanju problema stamenog zbrinjavanja mladih.
Kada se na sve to doda i poslovična neodgovornost države prema mladima, dobijamo potpun negativni trend za rješavanje stambenog pitanja mladih.
I dok cijene nekretnina divljaju, dok se prosječna plata zadržava na skromnih 1.200 KM, rješavanje stambenog pitanja ostaje i dalje nedostižan san za mlade u BiH. Predstavnici mladih koji su se našli na konačnoj listi za subvencije Kantona Sarajevo izražavaju svoje nezadovoljstvo ispred Vlade, ističući da su dobili najniže iznose subvencija u posljednjih pet godina. Vlada je raspodijelila 5,5 miliona KM među 1.142 aplikanta, te se od prvobitno obećanih 12.000 KM po aplikantu, mladima dodjeljuje svega po 4.800 KM. Dokaz je to da se budžetske restrikcije lome se na leđima mladih ljudi. Pa je tako budžet KS bio rekordan, a iznos od tek 4.800 KM za mlade najniži u zadnjih pet godina.
Kako navodi jedna od mladih korisnica subvencije, iznos planiran mladima predstavlja samo 0,38 posto od ukupnog budžeta KS, te podsjeća javnost i na sve izdatke kojima su mladi bili izloženi prilikom kupovine stanova, poput plaćanja poreza, sudskih taksi, sudskih vještaka, novih dokumenata. „Svaki aplikant je na navedeno potrošio minimalno 2,500 KM, čime smo direktno ili indirektno, nas 1,141 napunili budžet iznosom većim od tri miliona KM, a što je 55 posto planiranog budžeta za mlade“, navodi u izjavi za medije.
Čini se da je konsenzus takav da je normalno cijeli svoj život smjestiti u jedan metar kvadratni stana, čiju kupovinu pokriva ova subvencija, jer odgovor na zahtjeve i primjedbe mladih još uvijek izostaje.
Omladinski pokret Revolt ovim putem izražava punu podršku zahtjevima mladih Kantona Sarajevo iskazanim na jučerašnjim protestima ispred Vlade KS. Kao mlade osobe iz Tuzle i TK, i sami_e se suočavamo sa nepovoljnom klimom koja vlada pri pokušajima zasnivanja samostalnog života u svojoj lokalnoj zajednici, te iako izdvajanja za stambeno zbrinjavanje mladih u Budžetu Grada Tuzla iz godine u godinu rastu, svjedočimo da ova izdvajanja ne odražavaju stvarnu sliku i uslove nemilosrdnog tržišta nekretnina. Solidarno stojimo uz borbu mladih KS za veću brigu i izdvajanja za mlade!