Revoltov JANUAR u retrospektivi (2024)
Revoltov JANUAR u retrospektivi (2023)
Revoltova 2023. godina
Iza nas je još jedna godina puna izazova, kako na globalnom nivou, tako i na lokalu. Kroz sva dešavanja, prepreke i izazove, koračali_e smo hrabro, borbeno i solidarno.
U 2023. godini, Revolt je promijenio lokaciju i u novom prostoru održao svoj aktivistički duh. Reagovali_e smo na nelegalno plakatiranje i održali_e Sučeljavanje sa šest kandidata za gradonačelnika Tuzle tokom Prijevremenih izbora. Sa brojnim drugim feminističkim organizacijama reagovali_e smo na poražavajući broj slučajeva femicida u BiH i borili_e se za uvođenje pravne definicije femicida u bh. zakonodavstvo.
Razgovarali_e smo i o Budžetu Grada Tuzla, kroz Analizu izvršenja Budžeta, edukacije i simulaciju Sjednice Gradskog vijeća, te Javnu raspravu i amandmane na Nacrt budžeta Grada Tuzla za 2024. godinu. Poboljšali_e smo komunikaciju mladih sa vijećnicima_cama GVGT, službama i gradonačelnikom, kroz različite formalne i neformalne aktivnosti posvećene mladima, te monitoring rada Gradskog vijeća. Uspješno smo izveli_e još jednu generaciju društveno angažovanih polaznika_ca Škole političkog aktivizma, razgovarali_e o zelenim politikama u BiH, i obilježili_e značajnih 18 godina rada i postojanja Omladinskog pokreta Revolt!
Hvala svima koji ste bili dio naše priče ove godine, koji ste krčili put s nama i borili se za pravu stvar. Nadamo se da ćemo i u 2024. godini imati priliku upoznati nove mlade, perspektivne ljude koji će nastaviti živjeti Revoltovu priču. Želimo Vam sretnu i revolucionarnu Novu 2024. godinu, sa još pozitivnih priča koje nam zaista trebaju!
Stanu li svi problemi mladih u BiH u 1 metar kvadratni?!
Bosna i Hercegovina se već godinama suočava sa masovnim odlaskom pretežno mladog stanovništva. Samo u posljednjih 13 godina, BiH je izgubila dvanaest posto, ili oko 409.000 stanovnika, informacija je koju pokazuju podaci državne agencije za statistiku.
Koliko ova informacija boli donosioce odluka u našoj državi, pokazuje njihova neopisiva briga za mlade, u ovom slučaju, Kantona Sarajevo. Vlada KS je velikodušno odlučila sufinansirati skoro pa jedan cijeli metar kvadratni stanova koje su mladi, u želji da ostanu ovdje i doprinesu svojoj državi i zajednici, teško zarađenim novcem i u sred inflacije obezbijedili. Mizerni metar kvadratni fizičkog prostora koji je izdvojen za mlade, proporcionalan je prostoru koji se mladima daje i u mislima i planovima donosioca odluka, ali i količini brige i općih ulaganja u mlade u našoj državi; čitaj, briga o mladima ostaje samo na papiru.
Omladinski pokret Revolt ovim putem izražava punu podršku zahtjevima mladih Kantona Sarajevo iskazanim na jučerašnjim protestima ispred Vlade KS. Kao mlade osobe iz Tuzle i TK, i sami_e se suočavamo sa nepovoljnom klimom koja vlada pri pokušajima zasnivanja samostalnog života u svojoj lokalnoj zajednici, te iako izdvajanja za stambeno zbrinjavanje mladih u Budžetu Grada Tuzla iz godine u godinu rastu, svjedočimo da ova izdvajanja ne odražavaju stvarnu sliku i uslove nemilosrdnog tržišta nekretnina. Solidarno stojimo uz borbu mladih KS za veću brigu i izdvajanja za mlade!
Koliko cijenimo svoju slobodu?
Svjetski dan vjerskih sloboda, koji se obilježava svake godine na 15. januar, pojavljuje se kao svetionik od globalnog značaja, naglašavajući važnost zaštite i njegovanja temeljnog prava na vjersku slobodu za svakog pojedinca širom svijeta.
Ovaj dan, također, podstiče kritičko ispitivanje globalnog odnosa koji se razvija, gdje se vjerske zajednice snalaze u složenosti modernog svijeta. Iako nas je napredak u tehnologiji i komunikaciji povezao na naizgled neočekivane načine, također je iznio na vidjelo slučajeve vjerske diskriminacije, nasilja, pa čak i progona. Svjetski dan vjerskih sloboda, stoga, poziva na ujedinjeni front protiv ovakvih izazova, zalažući se za politike i prakse koje štite prava pojedinaca da slobodno obožavaju i žive svoja uvjerenja bez straha.
Obilježavajući Svjetski dan vjerskih sloboda, ne slavimo samo bogatstvo naših individualnih uvjerenja već i zajedničke vrijednosti koje nas povezuju kao globalnu zajednicu. To je dan koji nas poziva da se ponovo posvetimo principima tolerancije, empatije i razumijevanja. Njegujući okruženje koje cijeni vjerski pluralizam, doprinosimo svijetu u kojem pojedinci mogu mirno koegzistirati, vođeni zajedničkim principima ljudskog dostojanstva i slobode savjesti.
Na današnji dan prisjećamo se hrabrog čina Srđana Aleksića, čovjeka koji je 27.01.1993. godine svoj život izgubio spašavajući prijatelja i sugrađanina, na smrt pretučen jer je u ratnom ludilu ostao čovjek.
Bacivši pušku na ulicama Trebinja, izazivao je besmisao rata. Njegova hrabrost odjekuje kroz vrijeme, zaglavljena između ratne retorike i apatije.
Kao aktivisti Omladinskog pokreta “Revolt”, prepoznajemo važnost očuvanja sjećanja na herojske primjere bunta i čovječnosti i promovišemo hrabre građanske činove.
🔻 Inicijativa za imenovanje tuzlanske ulice po Srđanu Aleksiću, pokrenuta 2009. godine od strane neformalne grupe i podržana od strane Omladinskog pokreta Revolt, ostala je bez odgovora gradske uprave. 2013. godine, mladi Omladinskog pokreta Revolt samoinicijativno su nazvali šetalište pored rijeke Jale u naseljima Sjenjak i Slavinovići po Srđanu. Nažalost, i nakon 15 godina, ovo pitanje ostaje neriješeno.
Prethodni period obilježile su aktivnosti projekta “Inkubator zagovaračkih inicijativa mladih”
U Sarajevu, 25. i 26. januara, predstavnice Revolta učestvovale su u diskusiji mladih i predstavljanju inicijativa mladih lidera/ki, s ciljem izgradnje pravičnih puteva ka EU integracijama. Uz podršku Erne Kasumović, ekspertice za europske integracije, identificirano je 12 inicijativa koje će poboljšati oblasti zaštite žena od nasilja te borbe protiv korupcije.
Mladi/e aktivisti/ce predstavili/e su svoje inicijative javnosti, kao simbolično obećanje da ćemo učiniti sve u našoj moći kako bismo povećali/e utjecaj mladih lidera/ki u kreiranju EU integracijskih politika u BiH.
Inkubator zagovaračkih inicijativa mladih implementira PROI uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT, a u saradnji sa Centrom za edukaciju mladih Travnik i Omladinskim pokretom Revolt.
Na Sjednici Gradskog vijeća Grada Tuzla održanoj 31.01. jednoglasno je usvojen Gender akcioni plan Grada Tuzle za period od 2024. do 2027. godine.
Gender akcioni plan Grada promoviše razvoj zajednice i ravnopravnost spolova u lokalnim politikama. Postizanje ravnopravnosti spolova ključno je za ljudska prava, demokratiju, vladavinu prava te ekonomski rast zajednice. Iako postoji napredak u Bosni i Hercegovini na polju ravnopravnosti i ženskih prava, razlike su i dalje vidljive.
U kreiranje GAP, pored odgovornih institucija koje djeluju na području Grada Tuzle, bili su uključeni i javni medijski servis Grada te šest nevladinih organizacija koje se kroz svoje djelovanje bore za prava žena različitih identiteta i demografskih kategorija.
🔻 Zaključci koje iznosi Gender akcioni plan ukazuju na probleme i prioritete na kojima je neophodno raditi. Naime, Tuzla je treći grad po broju stanovnika u BiH s oko 111,000 ljudi, pri čemu su žene činile 52,47% stanovništva. Učešće žena u radnoj snazi u BiH je nisko, a u Tuzli je u 2022. godini bilo 18,34% više nezaposlenih žena. Žene su slabo zastupljene i u političkim odlučivanjima, posebno u lokalnim vlastima, te u Gradskom vijeću Tuzle, žene čine svega 25,8% strukture Vijeća.
GAP definiše srednjeročne ciljeve Grada Tuzle za promociju ravnopravnosti spolova, koji obuhvataju djelovanje Gradskog vijeća i gradskih službi za postizanje ravnopravnosti spolova, uključujući i uvođenje rodno-odgovornog budžetiranja. Drugi cilj fokusira se na unapređenje ravnopravnosti spolova u Tuzli, sa subciljevima kao što su postizanje jednakih obrazovnih rezultata za dječake i djevojčice, smanjenje jaza na tržištu rada, pružanje podrške ranjivim grupama, unapređenje rodno osjetljivih zdravstvenih usluga, te doprinos prevenciji nasilja u porodici. Treći cilj usmerava Grad na praćenje stanja ravnopravnosti spolova i suradnju s drugim sektorima, uključujući aktivno učešće civilnog društva u definiranju prioriteta za poboljšanje ravnopravnosti spolova.