Revoltov AUGUST u retrospektivi (2023)
Revoltov AUGUST u retrospektivi, august 2023.
OTVOREN POZIV ZA PRIJAVE NA REVOLTOVU ŠKOLU POLITIČKOG AKTIVIZMA
Omladinski pokret Revolt poziva mlade, aktiviste i aktivistice sa područja cijele Bosne i Hercegovine da se pridruže Ljetnoj školi političkog aktivizma, sedmodnevnoj edukaciji koja za cilj ima podizanje nivoa političke pismenosti mladih i poticanje mladih na aktivno učešće u procesima donošenja odluka, a koja će biti održana u periodu 11-17. septembra u Tuzli.
Škola političkog aktivizma je programska i intenzivna aktivnost Omladinskog pokreta Revolt i svake godine izvede novu generaciju društveno angažovanih mladih ljudi i aktivista/ica. Učesnici i učesnice će imati jedinstvenu priliku da se educiraju iz područja političke i medijske pismenosti, ali i izgrade vještine za jači građanski angažman u različitim oblastima društvenog djelovanja u svojim zajednicama.
Nasilje – Dio drugi
Sjećate li se dječaka iz Lukavca? Istog onog dječaka koji je 14.06.2023. godine pokušao ubiti svog nastavnika.
Znate li možda gdje je taj dječak? Prema informacijama dobijenim od profesora iz Lukavca, dječak slobodno hoda ulicama grada.
Šta mislite koliko je još takvih dječaka u Bosni i Hercegovini?
“Od ranije poznat policiji”
“Imao kriminalni dosje”
“Prijave za ugrožavanje sigurnosti, napad na policajca, trgovinu drogom, fizičke napade…”
Prije dva dana – nasilje nad ženama u Jablanici i na Ilidži.
Jučer – femicid i višestruko ubistvo u Gradačcu.
Jutros – pretučena trudnica u Cazinu.
Odavno smo krenuli krivim pravcem. A ovo je samo potvrda te teze.
Zapitate li se nekada koliko je u BiH žena poput Nizame?
Koliko žena u Bosni i Hercegovini doživljava istu ili sličnu sudbinu? Sigurno veliki broj.
Kome se obraćaju?
Hoće li tamo dobiti adekvatnu zaštitu?
Puno pitanja. Bez odgovora.
Pomozimo tim ženama. Sada. Odmah. Jer, Nizami više ne možemo pomoći. Njena žrtva neće biti uzaludna ukoliko bude pominjana kao prekretnica u našem svakodnevnom ponašanju. Okrenimo se oko sebe i zadajmo si samo jedan cilj – da pomognemo onom prvom koji je izložen bilo kojem obliku nasilja i dajmo primjer drugima.
Više nemamo vremena za riječi. Samo za djela.
12. august obilježava se kao Međunarodni dan mladih, dan kada fokus stavljamo na probleme, potencijale i potrebe mladih u našem društvu.
Na ovaj dan, zahvaljujemo se i svim mladima koji već godinama unazad u svojim lokalnim zajednicama preuzimaju ulogu aktivnih građana/ki, i na taj način ruše negativne stereotipe o mladima u Bosni i Hercegovini!
🔻 A DA LI STE ZNALI/E?
- Pitanja mladih u BiH regulisana su na entitetskom nivou. Od 2004. godine postoji Zakon o omladinskom organizovanju Republike Srpske. Na nivou Federacije, Zakon o mladima usvojen je 2010. godine i definiše obaveze kantona i lokalnih samouprava prema mladima, čime su pitanja mladih zakonski zastupljena na svim nivoima vlasti.
- Federacija BiH ne posjeduje Strategiju za mlade. Analiza implementacije Zakona o mladima FbiH, koju je sprovelo Vijeće mladih FbiH 2019. godine, pokazuje da Strategija za mlade postoji i implementira se u svega 3 kantona i 13 jedinica lokalne samouprave (od njih 51 anketiranih).
- Grad Tuzla posjeduje Strategiju za mlade Grada Tuzla važeću u periodu 2017-2026. godine. Ova Strategija obuhvata i akcioni plan za period 2017-2019. godine, a kao prioritetne oblasti ističe obrazovanje, zapošljavanje, poduzetništvo, zdravstvenu i socijalnu zaštitu te stambeno zbrinjavanje mladih, kao i aktivno uključivanje, informisanje i mobilnost mladih.
- Državne institucije procjenjuju da je u BiH 777.000 mladih u dobi od 15 do 30 godina, što je za trećinu manje nego što ih je bilo 1991. godine, a više od 60 posto mladih je nezaposleno.
- Iako nema preciznih podataka koliko mladih je napustilo zemlju u proteklim godinama, istraživanja pokazuju da o privremenom ili trajnom odlasku razmišlja svaka druga mlada osoba. Istraživanje koje je 2021. godine objavio Populacijski fond Ujedinjenih naroda (UNFP) pokazuje kako će 23.000 mladih, u dobi od 19 do 29 godina, napustiti BiH u roku od godinu dana.
🔻 A sada, pitanje za sve nas: IMA LI NADE ZA BH. MLADE?
GESI-Gender Equality and Social Inclusion
Naše Iman Hamzić i Ema Sabitović su učesnice treninga o rodnoj ravnopravnosti i socijalnoj inkluziji koji se održava u Kruševcu, Srbiji.
Cilj treninga je okupiti mlade aktiviste i aktivistice koji/e će kroz GESI pristup diskutovati o temama vezanim za rodnu ravnopravnost, diskriminaciju te prilike i utjecaje društva, i u konačnici naučiti kako sprovesti sopstvene kampanje i projekte koji će rezultirati suzbijanjem identifikovanih negativnih društvenih trendova.
GESI pristup razmatra nejednake odnose moći i nejednakosti koje doživljavaju pojedinci/ke kao rezultat njihovog društvenog identiteta, uključujući spol, lokaciju, invaliditete, bogatstvo, obrazovanje, godine, etničku pripadnost, rasu, seksualnost.