Izborna kampanja, prijevremeni izbori u Tuzli – PRIJAVIMO NEPRAVILNOSTI!
Prijevremeni izbori u Tuzli održat će se 5. februara ove godine. Kao građani i građanke, imamo pravo donijeti informisanu odluku o tome kome želimo dati glas na predstojećim izborima, tako što ćemo insistirati na poštenju i zakonitosti prije, tokom, ali i nakon održavanja izbora!
Prijevremeni izbori su izbori koji se održavaju u periodu između 2 termina redovnih izbora, ako je neki izabrani organ raspušten, odnosno ako mu prestane mandat u skladu sa ustavom i zakonom. Provode se na osnovu odredbi Izbornog zakona koje važe i za redovne izbore, a mandat funkcionera izabranih na prijevremenim izborima traje do održavanja narednih redovnih izbora.
Prema odluci Centralne izborne komisije, 5. februara održat će se prijevremeni izbori za gradonačelnika Grada Bihać, Tuzla, Srebrenik i Zvornik, kao i za načelnika Općine Bratunac i Vogošća. Izborna kampanja zvanično je započela 21. januara.
Kako bi izborna kampanja protekla kao fer, korektna i u skladu sa zakonskim regulativama, dužnost građana i građanki je prijaviti sve uočene nepravilnosti Centralnoj izbornoj komisiji, Gradskoj izbornoj komisiji, Koaliciji Pod lupom ili SLUŽBI ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE TUZLA.
Ali, kako prepoznati ove nepravilnosti?
Prije svega, neophodno je poznavati pravila predizborne kampanje.
Političkim subjektima, u toku izborne kampanje, dozvoljeno je:
- voditi izbornu kampanju u mirnom okruženju;
- organizirati i održavati javne skupove na kojima mogu slobodno iznositi svoje stavove kako bi stekli podršku birača i
- štampati i dijeliti plakate, postere i druge materijale u vezi sa izbornom kampanjom
Ono što je tokom izborne kampanje zabranjeno jeste:
- Postavljanje oglasa, plakata, postera, isticanje imena i slogana koji su u vezi sa izbornom kampanjom, u ili na zgradama u kojima su smješteni organi vlasti na svim nivoima, javna preduzeća, javne ustanove i mjesne zajednice, te na vjerskim objektima, na javnim putevima i javnim površinama, osim na mjestima predviđenim za plakatiranje i oglašavanje
- Zabranjeno je i uklanjanje, prekrivanje,oštećivanje ili mijenjanje štampanih materijala i postera koji su postavljeni u skladu sa zakonom
- Sprečavanje novinara da obavljaju svoj posao u skladu s pravilima profesije i izbornim pravilima kažnjivo je na osnovu Izbornog zakona, kao i radnje poput obećavanja novčanih nagrada s ciljem dobivanja podrške birača ili bilo koji oblik prijetnje ili političkog pritiska.
- Ukoliko politički subjekat podstiče na glasanje lice koje nema pravo glasa, podstiče lica da glasaju više puta na istim izborima ili da glasaju u ime drugog lica te ukoliko se koristi jezikom koji bi nekoga mogao navesti na nasilje ili širenje mržnje ili sam dijeli sadržaje koji potiču mržnju, diskriminaciju ili stereotipe, Izborni zakon BiH predviđa kazne u iznosu od 1.000 do 10.000 KM za navedene radnje. Isto se odnosi i na vođenje izborne kampanje prije zvaničnog datuma početka kampanje.
Šta mi možemo učiniti?
Ukoliko uočite bilo koji vid nepravilnosti u izbornoj kampanji, ili sumnjate da bi određena radnja političkih subjekata mogla biti nepravedna ili nezakonita,
- Fotografišite ili na drugi način sačuvajte dokaz o nepravilnosti
- Obilježite tačnu lokaciju uočene nepravilnosti, bila to fizička lokacija ili web lokacija
- U duhu građanske hrabrosti i odgovornosti – PRIJAVITE nepravilnost Službi za inspekcijske poslove i CIK!
Izborom koji donosimo glasanjem na prijevremenim izborima određujemo tok naših svakodnevnih života u našoj lokalnoj zajednici u periodu do narednih redovnih izbora. Doprinesimo zajedno da ovi izbori, kao i naše odluke, odražavaju vrijednosti poštenja, ravnopravnosti i zakonitosti!